Najlepsze odbitki

Wyższość papieru nad plikiem - dlaczego warto drukować zdjęcia?

Jak często robisz zdjęcia? Od czasu, gdy smartfony podbiły świat, uchwytywanie chwil w kadrze stało się codziennością, a nie czynnością zarezerwowaną na wyjątkowe okazje. W końcu teraz nie ogranicza Cię liczba dostępnych klatek kliszy w aparacie! Mimo to, świat fotografii wcale nie został zupełnie „zdigitalizowany”, a wywoływanie zdjęć nadal ma swój urok. Zobacz, dlaczego warto je drukować!

 

„Cyfrowe” nie zawsze znaczy „lepsze”

Zdjęcia, które przechowujesz w pamięci swojego telefonu czy komputera, są bardzo łatwo dostępne i możesz je w ułamku sekundy odnaleźć, aby pokazać czy udostępnić znajomym. To niewątpliwa zaleta fotografii cyfrowej. Pytanie jednak, jaką wartość mają dla Ciebie zdjęcia w tym formacie? Jest ich tak wiele i są do siebie często tak podobne, że… ich przeglądanie rzadko kiedy wywołuje silne emocje.

Dlatego – chociaż wielu wieściło zmierzch fotografii papierowej – nadal ma się ona bardzo dobrze, podobnie jak tradycyjne książki, które nie zniknęły na rzecz e-booków. Na czym jednak polega fenomen zdjęć, które są wydrukowane, a nie oglądane za pośrednictwem ekranu telefonu czy tabletu?

                   

 

Drukowane zdjęcia mają większy ładunek emocjonalny

Z czego to wynika? Być może z „fizycznego” kontaktu z fotografią, jako unikalnym obiektem, który nie zostanie zastąpiony np. odtwarzaczem muzycznym czy grą po dotknięciu ekranu. Zdjęcie na papierze możesz wziąć do ręki, dotknąć, a nawet przekazać w prezencie – np. z dedykacją na odwrocie.
Pomyśl, jak wyjątkową pamiątką stanie się taka fotografia po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach!

               

Zdjęcia na papierze mają „większą wartość”

Z uwagi na powszechność fotografii cyfrowej dziś rzadko kiedy wywołuje się wszystkie zrobione zdjęcia, nawet te przypadkowe. Wręcz przeciwnie. Kadry, które trafiają do druku, są starannie selekcjonowane. Często poświęca się wiele godzin na to, aby wybrać te perfekcyjne – takie, którymi rzeczywiście chce się podzielić z innymi. To sprawia, że każda wydrukowana fotografia zyskuje niepowtarzalną wartość i jest oglądana znacznie dokładniej niż setki, a czasem nawet tysiące nieposegregowanych fotografii z wakacji.

Wydrukowane zdjęcia łatwiej ocalić od zapomnienia

Kiedy w pamięci Twojego telefonu lub na dysku w chmurze znajduje się tysiące obrazów, bardzo łatwo o ich pozbycie się jednym kliknięciem. Czasami celowo, a czasem zupełnym przypadkiem. Tymczasem fotografie papierowe mogą przetrwać wiele lat, zupełnie nietknięte – zwłaszcza jeśli są przechowywane w specjalnym albumie i wywołane na dobrej jakości papierze, np. tym od Foto FUJIFILM. To gwarancja zachowania pięknych wspomnień nawet dla kilku kolejnych pokoleń!


Odbitki zdjęć mogą posłużyć jako wyjątkowe dekoracje DIY

To prawda, że po zdjęcia na telefonie możesz sięgnąć w każdej chwili. Ale te papierowe również mogą być dostępne na wyciągnięcie ręki czy jeden rzut oka. Wystarczy wykorzystać je jako kreatywne dekoracje. Jak? Fotościana z ramkami mieszczącymi niewielkie odbitki to tylko jedna opcja. Są jeszcze inne! Co powiesz na kwadratowe, instagramowe odbitki w zestawie ze sznurkiem i ozdobnymi spinaczami? Taki instapack może ozdobić np. ścianę w sypialni czy obok biurka w pracy. Za to najpiękniejsze panoramy czy portrety rodzinne możesz wydrukować na większym formacie i zawiesić z dumą w salonie, czy kuchni. 
Możliwości są nieskończone! Trzeba je tylko odkryć i przekonać się na własnej skórze o magii, jaka kryje się w zdjęciach na papierze. Doświadcz jej i spójrz na fotografie z innej perspektywy!
 

 


24-02-2022
Autor: FF